صادق‌زاده در یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر:

🔺عوارضی که هر ماه در قبوض برق از مشترکان دریافت می‌شود، برای دو منظور پیش‌بینی شده و براساس قانون می‌بایست این منابع برای توسعه برق روستایی و برق تجدیدپذیر هزینه شود.

🔺سهم توسعه روستایی باید به شرکت توزیع و منابع مربوط به تجدیدپذیر‌ها به شرکت ساتبا پرداخت شود.

🔺نرخ رشد انرژی‌های تجدیدپذیر در سال‌های اخیر افزایش یافته است، چرا که در ایران استعداد بالایی در حوزه منابع خورشیدی، بادی و سایر منابع تولیدی انرژی وجود دارد.

🔺هر کیلووات ساعت برق تجدیدپذیر در ایران با کمتر از ۳۰۰ تومان تولید می‌شود، این مبلغ بسیار جذاب و رقابتی است و از آنجایی که در تولید این انرژی، آب و سوخت مصرف نمی‌شود، پتانسیل بسیار بالایی نیز برای صادرات این انرژی به کشور‌های همسایه و دوردست وجود دارد.

🔺پیش‌بینی می‌شود که از سال آینده بتوانیم همان طور که برق فسیلی را صادر می‌کنیم، برق تجدیدپذیر را در سبد صادراتی کشور داشته باشیم.

🔺در زمینه‌ی انرژی‌های تجدیدپذیر‌ها طی چهار سال گذشته تمام صورت‌حساب‌های تولید برق پرداخت شد، اما در دو سه ماه گذشته با بی‌نظمی در تخصیص منابع مواجه شدیم و این مساله نیز به دلیل نبود منابع نبوده است، چرا که با توجه به این که منابع از طریق عوارض برق تامین می‌شود، مشکلی در این حوزه وجود نداشت.

از محل عوارض برق سال گذشته ۱۲۰۰ میلیارد تومان درآمد حاصل شد، علاوه بر این نیز ۳۰۰ میلیارد تومان توسط سازمان برنامه و بودجه برای این امر تخصیص داده شد و پیش‌بینی می‌شود که تا پایان سال نیز با همکاری سازمان برنامه و بودجه مابقی مبالغ نیز پرداخت شود.

🔺حرکت نه چندان شتاب‌زده، ولی نسبتا سریعی در توسعه تجدیدپذیر‌ها آغاز شده و پیش‌بینی می‌کنیم که با این شرایط آینده روشنی در انتظار انرژی‌های تجدیدپذیر باشد.

🔺براساس مصوبه دولت اگر نیروگاه‌های تولید انرژی تجدیدپذیر از تجهیزات ساخت داخل استفاده کند، تا سقف ۳۰ درصد تعرفه تولید برق از این نیروگاه‌ها افزایش می‌یابد که این مساله نیز انگیزه زیادی را برای تولید کنندگان ایجاد کرده است.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

telegram

عضویت در کانال تلگرام