در این برنامه به بررسی  مشکلات و چالش هایی که در حوزه باتری صنعتی و یوپی‌اس در کشور وجود دارد  پرداخته شده است.

تعریفی از یو پی اس و حوزه مصرفی آن : معنی لغوی آن یک منبع تغذیه بدون وقفه و مفهوم کلی آن دستگاهی که برق مناسب و بدون مشکل در اختیار مصرف کننده قرار می دهد. حوزه مصرفی ups  ها هر نوع تجهیرات و دستگاهی که نیازمند به برق می باشد که ups ها بسته به نوع مصرف کننده دارای مدل ها و انواع مختلفی می باشند.

وظیفه ups تامین برق با کیفیت و از بین بردن نوسانات می باشد.که در زمان قطعی برق تامین برق بر عهده باطری های ups می باشد.این باطری ها دارای ظرفیت های مختلف از ۲ دقیقه تا ۲۴ ساعت می باشد.

آیا ups هایی که در کشور ساخته و تولید می شوند قیمت و کیفیت مناسب را دارا هستند و قابل رقابت با محصولات خارجی هستند؟

یو پی اس ها با توجه به نیاز مصرف کننده دارای گستردگی و تنوع زیادی است که در بعضی از این مدل ها به طور کامل به خودکفایی رسیده ایم.بخش بزرگی از قطعات حدود ۸۰ درصد آن به  دلیل صرفه اقتصادی واراداتی است.

آیا ساخت یوپی‌اس در ایران متفاوت از سایر کشورها است؟ در سال های اخیر سیستم های الکترونیکی بسیار حساسی در صنعت ایران بکار گرفته شده اند که حفاظت از آن ها مهم و حیاتی است. در حال حاضر شرکت های بسیاری در زمینه برق اضطراری و یوپی‌اس در ایران فعال هستند که قسمت اعظم آنان وارد کننده و به عبارتی بازرگانی و تعداد اندکی جزو تولید کنندگان این دستگاه محسوب می شوند. روند تولید سیستم های یوپی‌اس به گونه ای است که عملکرد کلیه یوپی‌اس ها در همه جای دنیا و ایران مشابه هم بوده و تنها با تفاوت اندکی در تکنولوژی ساخت یوپی‌اس و برخی امکانات دارند.

آیا در حال حاضر از upsهای تولید داخل استفاده می شود یا دستگاه های وارداتی؟

باتوجه به سیاست های دولت خوشبختانه پیشرفت های زیادی حاصل شده و بخش بزرگی از مصرف کننده ها به خصوص بخش های دولتی از محصولات ساخت کشور استفاده می نمایند.

۲روش برای حمایت از تولید وجود دارد:۱- ورود کالاهای مشابه برای زمان کوتاهی محدود شود تا تولیدات افزایش یابد.۲-امکان صادرات وجود داشته باشدکه بتوانیم رقابت کنیم و در آنجاست که می توانیم بگوییم تولیدات صرف اقتصادی دارد.

چه چالشها و معضلاتی وجود دارد؟

بزرگترین معضل بحث تغییر قوانین است.پروسه تولید در ایران ۴ ماه است که در حال حاضر با توجه به مشکلات بین ۶ ماه تا یکسال می باشد که با تغییر قوانین دچار مشکل می شویم.قوانین باید براساس بدترین حالات در نظر گرفته شود تا ما بتوانیم بر اساس آنها شرایط خود را وفق دهیم.مشکل دوم مسئله نقدینگی است در سال های گذشته تسویه کالاها در همان مقطع صورت می گرفت ولی در حال حاضر بین ۳ماه تا ۲ سال صورت می پذیرد که این تسویه های طولانی برگشت سرمایه را با توجه به نوسانات ارزی دچار مشکل کرده است.که نیاز به حمایت های دولت و پرداخت تسهیلات با شرایط مناسب می باشد.

برای مشاهده کامل برنامه کلیک نمایید

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

telegram

عضویت در کانال تلگرام