021-77349651

استابیلایزر چیست؟

Stabilizer در معنای لغوی به مفهوم تثبیت کننده می باشد و منظور ما در این جا تثبیت ولتاژ متناوب می باشد (AC Voltage Stabilizer) استابیلایزرها یا سیستم تثبیت کننده برق شهر تجهیزاتی هستند که به روش های مختلف الکترونیکی یا مکانیکی و یا ترکیبی ازاین دو با توجه به حساسیت تعیین شده برای آنها ساخته شده اند و نوسانات ولتاژ برق شهر را در محدوده معین کنترل می نمایند. این دستگاه به عنوان واسطی بین برق شهر و مصرف کننده قرار می گیرد و برق ورودی مصرف کننده را در یک محدوده مشخص تعیین شده (صرف نظر از تغییرات ولتاژ ورودی برق شهر تثبیت و به مصرف کننده منتقل می کند).

چرا از استابیلایزر استفاده می کنیم؟

ایمنی دستگاه ها

تحقیقات انجام شده نشان می دهد عمده ترین عوامل خرابی لوازم برقی ,نویزها ,نوسانات و قطع و وصل ناگهانی , کم و زیاد شدن ولتاژ و مشکلات دیگر برق شهر بوده که آسیب های بوجود آمده توسط عوامل ذکر شده عمدتا در قسمت های گران قیمت دستگاه همچون موتور,کمپرسور,پاور و... اتفاق می افتد.

به همین منظور برای حفاظت از لوازم برقی خانگی و اداری بخصوص کولر گاز, یخچال, لباسشوئی , سیستم صوتی و تصویری و کامپیوترو ... حتما باید از دستگاه های استابلایزر استفاده نمود همچنین لازم به ذکر است,فروشندگان و تولید کنندگان این گونه لوازم در قبال اشکالات به وجود آمده به دلیل نوسانات برق برای دستگاههای فاقد استابیلایزر هیچ گونه گارانتی و ضمانتی ارائه نمی نمایند.

در ضمن هزینه ناشی از خسارات احتمالی و عملکرد نامطلوب دستگاه در اکثر مواقع به مراتب بیش از هزینه پیشگیری (استفاده از استابیلایزر) می باشد. هنگامی که ولتاژ برق شهر پایین می آید, مصرف کننده برای جبران این کاهش ولتاز, جریان بیشتری از مدار و سیم کشی می کشند, این موضوع جریان زیادی را از فیوزهای سر راه و کابل های برق عبور می دهد که باعث قطع شدن فیوزها و گرم شدن شدید کابل های ورودی و موتور دستگاه مصرف کننده می گردد. تثبیت ولتاژ توسط استابیلایزر از تولید این گرما خطر آتش سوزی و عمر مفید دستگاه پیشگیری می کند. برق شهر به علت استاده مشترک هزاران مصرف کننده صنعتی و غیره صنعتی و همچنین مشکلات موجود در شبکه انتقال همواره دارای نویز و نوسانات بسیاری است که باعث خرابی های بعضا جبران ناپذیر برای قسمت سخت افزاری و یا نرم افزاری مصرف کننده می شود. به کمک استابیلایزر تمام نویزها و اعوجاج ها جریان برق شهر , تنظیم و فیلتر (Filtration & Regulation) می گردد.

صرفه اقتصادی

با قرار دادن یک دستگاه استابیلایزر در ورودی برق منزل می توانیم کلیه منزل و سیم کشی داخلی را در مقابل اختلالات برق شهر به طور کامل حفاظت نماییم در ضمن وجود استابیلایزر مخصوصا در حفاظتی که دارای برق ضعیف تری می باشند تا 25% هزینه های محاسبه شده در قبض برق را کاهش می دهد.

تفاوت دستگاه استابیلایزر با محافظ

دستگاه محافظ فقط دارای یک برد الکترونیکی می باشند که به هنگام بالا و یا پایین بودن ولتاژ برق شهر از حد تعریف شده برق را قطع می نماید یک مدار تاخیر هم برای وصل مجدد برق شهر با زمان معین استفاده می شود. این سیستم به خاطر ساده بودن و فیلتر نکردن ولتاژ ,محافظی مطمئن و کامل برای دستگاه های مصرف کننده نیست. ولی استابیلایزر با کمک میکروکنترولر (microcontroller) هوشمند و مدارات فیلتر داخلی و رگولاسیون (Regulation) محافظی بسیار مطمئن برای لوازم برقی می باشد.

مشخصات استابیلایزرهای تکام

استابلایزرهای ساخت تکام با سنجش وضعیت ولتاژ بصورت دائمی آن را در محدوده معین با رگولاسیون تعیین شده تصحیح می نمایند. این استابلایزرها به دو نوع رله ایی و سرو موتوری تقسیم می شوند.

انواع استابلایزرهای سه فاز نیز توسط این شرکت بر اساس سفارش و در رنج های مختلف ساخته و به مشتریان عرضه می گردد.

● برق شهر دارای نوسانات ولتاژ است , این استابلایزرها با دامنه باز ولتاژ ورودی ,ولتاژ را به میزان قابل توجهی تثبیت می کند.

● اگر به هر دلیلی اتصالی در خروجی و یا مدارات داخلی استابلایزر اتفاق بیافتد بلافاصله دستگاه به صورت اتوماتیک ,خروجی را قطع نموده و از بروز هرگونه ایراد و مشکل برای مصرف کننده جلوگیری می نماید.

● استابلایزر ها دارای یک صفحه LCDو یا LED می باشند که همواره میزان ولتاژ ورودی و همچنین ولتاژ خروجی تثبیت شده و نیز مقدار بار مصرفی (Load) و یا خرابی و اختلال شبکه را نمایش می دهند.

●برق شهر هنگام وصل مجدد دارای نوسانات لحظه ای شدیدی است که برای مصرف کننده ها بسیار زیان آور می باشد. استابلایزر جهت رفع شوک ها و کنترل جریان های اولیه به گونه ای طراحی شده که با تاخیر 1 الی 4 دقیقه ای (قابل تنظیم)برق شهر را مجددا وصل می نماید.