باتری یو پی اس مهمترین بخش دستگاه یو پی اس در تامین برق بی وقفه است. از آنجایی که انواع یو پی اس وجود دارد که منبع ذخیره آنها یعنی باطری ups در آنها متفاوت است مهمترین سوالی که پیش‌ می‌آید این است که چه تفاوتی در انواع باتری یو پی اس وجود دارد؟ صنایع تکام به عنوان تامین کننده انواع یو پی اس و باطری یوپی اس در ایران در این مطلب قصد دارد شما را با انواع باطری یو پی اس آشنا نماید. پس اگر به دنبال خرید یو پی اس و باتری یو پی اس یا تعویض باتری یو پی اس خود هستید با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

 باتری یو پی اس چیست؟

برای آشنایی با انواع باتری UPS ابتدا لازم است با ماهیت باتری و کارکرد آن آشنا شویم تا بهتر بتوانیم تفاوت‌های آنها را با یکدیگر درک نماییم. یو پی اس دستگاهی است که جریان برق را در دستگاه‌های الکترونیکی مدیریت‌ می‌کند. این دستگاه نوسانات برق را اصلاح‌ می‌کند و یک جریان متناوب و بدون نویز را به دستگاه‌های مقصد وارد‌ می‌کند علاوه بر آن با کمک باتری خود (UPS Battery) که در درون دستگاه قرار دارد انرژی لازم برای زمان قطعی برق یا نوسانات شدید جریان برق را ذخیره‌ می‌کند.

استفاده از باتری یو پی اس به شما این امکان را‌ می‌دهد قبل از اینکه برق باتری ups تمام شود اطلاعات خود را ذخیره کنید و از برنامه خارج شوید تا اطلاعات شما از بین نرود. استفاده از این دستگاه در صنایع کوچک و بزرگ، مراکز بهداشتی و درمانی، سازمان‌ها و ادارات بسیار مهم است. به طور کل اساس کار یو پی اس‌های اداری و صنعتی بر ایجاد یک منبع برق بدون وقفه برای زمان‌های خرابی برق یا نوسانات آن است.

کاربرد باتری یو پی اس

استفاده از یو پی اس امروزه در اغلب دیتاسنترها و مراکز نگهداری سرور مرسوم است. باتری یو پی اس به طور کل بر اساس کاربردی که دارد و نیازهایی که باید پاسخگو باشد طراحی‌ می‌شود و این نیازها شامل کنترل ورود و خروج برق، نویزگیری جریانات، اصلاح جریانات غیراستاندارد، روشن نگهداشتن دستگاه‌های متصل پس از خاموشی، تامین برق در زمان خاموشی و...‌ می‌شود.

یکی از وظایف دستگاه یو پی اس در مراکز داده و دیتاسنترها جلوگیری از خاموشی ناگهانی است که ممکن است به اطلاعات آسیب وارد نماید و این وظیفه بر عهده باتری است که با کمک انرژی ذخیره شده، دستگاه‌های متصل را برای مدتی معلوم روشن نگه‌ می‌دارد. باتری ups باید این قابلیت را داشته باشد که به موقع وارد مدار شده و بلافاصله با قطع برق انرژی مورد نیاز را تامین نماید و هیچ خاموشی در لحظه اتفاق نیفتد.

سوال مهمی که در اینجا مطرح‌ می‌شود این است کارکرد باتری یوپی‌اس چگونه است؟

باتری یو پی اس چگونه کار‌ می‌کند؟

باتری یو پی اس یکی از اجزای سیستم یو پی اس است که توسط سیستم مدیریتی آن کنترل‌ می‌شود. این سیستم، مدیریت جریان ولتاژ، متعادل سازی ولتاژ و جریان شارژ را برعهده دارد و دارای تنظیماتی برای جلوگیری از افزایش دمای دستگاه است.

زمانی که جریان برق از ولتاژ متعادل خارج شود یا درجه حرارت دستگاه به بیش از میزان استاندارد برسد سیستم مدیریت اتصال باتری را قطع‌ می‌کند و قطعی آن را به کاربران توسط آلارم هشدار‌ می‌دهد. به طور کل باتری قلب یو پی اس است که در صورت خرابی آن سیستم یو پی اس دچار اختلال‌ می‌شود در نتیجه لازم است نوع باتری را بشناسید و با توجه به عملکردی که دارد در صدد رفع اختلالات آن بر آیید.

این نکته بسیار مهم است که انواع باتری یو پی اس دارای میزان معینی از جریان انرژی هستند و بیش از آن قادر به تامین نیستند. برای مثال شما‌ نمی‌توانید از باتری که توان آن 1000 میلی آمپر تعیین شده است انتظار تولید جریان 2000 میلی آمپری داشته باشید. علاوه بر اینکه باید در نظر داشته باشید زمانی که انرژی باتری درحال استفاده است این جریان باعث افزایش دما‌ می‌گردد که بخشی از انرژی باتری را به خود اختصاص‌ می‌دهد.

 این نکته حیاتی است اگر باتری یو پی اس ظرفیت یا توان کافی برای ذخیره جریان برق (شارژ شدن) نداشته باشد، توانایی پشتیبانی امن و کامل از تجهیزات شما را نخواهد داشت.

باتری یو پی اس چگونه کار‌ می‌کند؟

انواع باتری ups

اگر به دنبال خرید باتری یو پی اس هستید حتما متوجه شده اید که باتری یو پی اس مانند تمامی باتری‌های الکترونیکی دارای انواع مختلفی است. باتری‌ها با توجه به کاربرد و نقشی که در صنایع، ادارات و سازمان‌های مختلف ایفا‌ می‌کند لازم است که تنوع گسترده ای داشته باشد.

هر سازمان و صنعتی نیازهای خاص خود را در تامین برق بی وقفه و جریان متناوب برق دارد. یکی از مهمترین تفاوت‌ها در سیستم یو پی اس تفاوت در باتری آنها است. نیازهای مختلف مشاغل و طول عمر کار آنها باعث گردیده سازندگان دستگاه‌های یو پی اس انواع باتری را مطابق با نیازهای آنها تولید و عرضه نمایند که در ادامه به معرفی انواع باتری‌ می‌پردازیم.

انواع باتری ups

یکی از روش‌های ‌دسته‌بندی باتری با توجه به متریال و مواد شیمیایی سازنده آن است. استفاده از این نوع مواد در طول عمر باطری یو پی اس و عملکرد آن نقش اصلی را بر عهده دارد. علاوه بر آن نوع مواد شیمیایی جایگاه کاربرد این نوع باتری و دستگاه را‌ می‌تواند تعیین نماید. برندهای مختلفی در جهان در حال ساخت انواع باتری یو پی اس هستند که دارای توان کارکردی متفاوت با طول عمر متفاوت است.

به طور کل باطری ups در چهار دسته طبقه بندی می‌شوند که هریک دارای مزایا و معایبی هستند که آنها را مناسب انجام کار خاصی می‌کند. ایم ‌دسته‌بندی شامل باتری یو پی اس اسید سرب (VRLA)، باتری یو پی اس لیتیوم یون (VLA)، باتری یو پی اس نیکل کادمیوم (NiCad) و باتری سیلور آلکالین که هریک از آنها با توجه به متریالی که دارند طول عمر و کارکرد مشخصی دارند و لازم است پیش از خرید برای استفاده در هر صنعتی مورد بررسی قرار گیرد.

باتری یو پی اس سرب اسیدی

باتری یو پی اس سرب اسید که دارای سابقه ثابت شده ای در جهان است از محبوب ترین باتری‌های شارژی هستند که جریان متناوب برق شهری را کنترل‌ می‌کنند تا آسیبی به دستگاه‌های متصل به یو پی اس وارد نشود. از این نوع باتری بیشتر در فضاهایی که ابعاد و وزن باتری در آنها ملاک نیست استفاده‌ می‌شود زیرا مقرون به صرفه ترین نوع باتری برای ابعاد بزرگ است. باتری اسید سرب در انواع سیستم یو پی اس به کار گرفته‌ می‌شود. این باتری تا زمانی که برق وصل باشد جریان برق شهری را منتقل‌ می‌کند اما به محض قطع برق، منبع جریان برق مورد نیاز دستگاه‌ها را از ذخیره خود تامین‌ می‌کند و با توجه به زمان تعیین شده برای باتری انرژی مورد نیاز را تامین‌ می‌کند و پس از آن خاموش‌ می‌شود.

در این باتری محلول الکترولیت وجود دارد که دو قطعه فلزی با جنس‌های مختلف وظیفه انتقال جریان برق و ذخیره آن را برعهده دارند. باتری سرب اسید خود به دو نوع باتری با سوپاپ تنظیم کننده (VRLA) و باتری با در باز (VLA) تقسیم‌ می‌شوند که نوع اسیدی با سوپاپ کنترل کننده بسیار ایمن تر نسبت به نوع در باز است.

باتری با سوپاپ تنظیم کننده (VRLA)

پرکاربردترین باتری یو پی اس سرب اسیدی در دستگاه‌های مدرن با عنوان باتری اسید سرب مهر و موم شده (Valve Regulated) یا سیلد لید اسید شناخته‌ می‌شود. این نوع باطری طول عمر 5 تا 10 ساله دارند و اغلب قابل استفاده در فضاهای خشک و تحت کنترل آب در دمای کمتر از30 درجه سانتی گراد هستند.

باتری سیلد لید اسید به دلیل قرار گرفتن درون محفظه ای بسته به عنوان مهر و موم شده شناخته‌ می‌شود که در صورت افزایش فشار داخلی در اثر فعالیت به کمک سوپاپ کنترل شده گاز تولید شده را آزاد‌ می‌کند. این نوع باتری قابل استفاده به صورت عمودی و افقی هستند و نیازی به تعمیرات و پرکردن با آب ندارند. به طور کل به دلیل توانایی شارژ بهتر و بالاتر و طول عمر مناسب برای استفاده در سیستم یو پی اس مناسب تر هستند.

باتری با در باز (VLA)

باتری با در باز Open Vented برخلاف نوع قبلی مهر و موم شده نیست و هیدروژن تولید شده از آن بلافاصله در محیط پراکنده‌ می‌شود. این نوع باتری که به آن Flooded نیز‌ می‌گویند مناسب برای تاسیسات بزرگ با آمپر ساعت بالا است. طول عمر این نوع باتری بالاست اما لازم است در اطراف آن از یک سیستم تهویه هوای قوی استفاده شود. اغلب این نوع باتری دارای اتاق مخصوص است میزان آب آن به صورت دستی تنظیم‌ می‌شود و در صورت نشت اسید امکان شستشو برای آن فراهم است.

از آنجایی که نیاز به محیط مخصوصی دارد و قابل استفاده در قفسه‌ها نیست این نوع باتری برای محیط‌های اداری یا تاسیسات مرکز داده مناسب نیستند. جایگاه استفاده آنها بیشتر فضاهای تاسیساتی است.

تفاوت باتری یو پی اس سرب اسیدی با سایر باتری‌های یو پی اس

این نوع باتری محبوب ترین باتری در میان باتری‌های یو پی اس هستند که در ابعاد مختلفی طراحی و تولید‌ می‌شود اما با وجود محبوبیت، معایبی دارد که باعث‌ می‌شود نتوان از آن در هر فضایی استفاده نمود. باتری‌های سرب اسید نسبت به دمای محیط حساس هستند و اغلب در دمای ۱۰ الی ۳۰ درجه سنتی گراد‌ می‌توانند کار انجام دهند در نتیجه‌ نمی‌توان از آن در مناطق گرم استفاده نمود. همچنین یکی از معایب این نوع باتری وزن سنگین آن است که جابه جایی و رسیدگی به آن را مشکل‌ می‌کند در غیر اینصورت استفاده از آن با توجه به شارژدهی خوبی که دارد برای صنایع مختلف بهترین گزینه است و علاوه بر آن مقرون به صرفه نیز‌ می‌باشد.

قیمت باتری یو پی اس سرب اسیدی

 به طور کل قیمت باتری‌های سرب اسیدی نسبت به انواع دیگر پایین تر است و یکی از دلایل محبوبیت آنها قیمت پایین این نوع باتری است. البته نوع روباز نسبت به نوع مهروموم شده گران تر است اما جایگاه کاربرد آنها کاملا متفاوت است. باتری‌های سرب اسیدی از نظر بسیاری شبیه به باتری ای که در صنایع خودروسازی به کار‌ می‌رود اما با توجه به کاربردی که دارد توان متفاوتی برای آنها تعریف شده است و‌ نمی‌توان از آنها به جای هم استفاده نمود.

 باتری یو پی اس نیکل-کادمیوم (Nickel-Cadmium)

یکی دیگر از باتری‌های یو پی اس نیکل کادمیوم است که بهترین گزینه برای استفاده درتاسیسات مخابراتی است زیرا محدودیت دمایی بالایی دارد. در این باتری یک محلول آبی از هیدروکسیم پتاسیم به عنوان الکترولیت استفداده‌ می‌شود که بسیار خطرناک، سمی و آلوده کننده است. الکترودهای این نوع باتری نیکل کادمیوم است و از هیدروکسید نیکل برای الکترود مثبت و هیدروکسید کربن برای الکترود منفی استفاده شده است. این نوع باتری یو پی اس، تحمل بالایی در جریان‌های نامتعارف دارد و عمر چرخه بالای آن باعث‌ می‌شود که به عنوان یکی از بهترین‌ها شناخته شود.

تفاوت باتری نیکل-کادمیوم با سایر باتری‌های یو پی اس

این نوع باتری را بیشتر با باتری‌های اسید سرب مقایسه‌ می‌کنند زیرا هر دو به عنوان باتری‌های سنتی شناخته‌ می‌شوند. این باتری قابل استفاده در محیط‌های گرم تا دمای 60 درجه سانتی گراد است به همین دلیل از این باتری‌ها در منطقه گرم خاورمیانه برای تاسیسات مخابراتی بیشتر استفاده‌ می‌شود. طول عمر این باتری نسبت به باتری سرب اسید به دلیل تعداد دفعات بیشتر دشارژ مطلوب تر است. با این وجود این نوع باتری‌ها در دمای بالای 25 درجه از طول عمر کمتری برخوردارند.

قیمت باتری نیکل-کادمیوم

قیمت باتری نیکل کادمیوم نسبت به باتری سرب اسید گران تر است. فرآیند بازیافت و دفع آن نیز هزینه‌های زیادی را ایجاد‌ می‌کند در نتیجه محبوبیت آن نسبت به نوع باتری اسید سرب کمتر است. قیمت آنها اغلب 2 تا 3 برابر قیمت باتری‌های سرب اسید است اما به لحاظ کیفیت توانایی آن نیز بیشتر است در نتیجه این هزینه اضافه با توجه به طول عمر و کیفیت بهتری که در شارژ و تامین برق به دست‌ می‌آورید‌ ارزشمند است.

باتری یو پی اس لیتیوم یون یا باتری‌های سلولی

نوع دیگری از باتری‌های یو پی اس با نام باتری یو پی اس لیتیوم یون (Li-Ion battry)که به عنوان باتری‌های سلولی نیز شناخته‌ می‌شود وجود دارد. این باتری ها دارای مزیت باتری سلولی برای ذخیره سازی جریان DC است که مورد توجه مصرف کنندگان قرار می گیرد. این نوع باتری بیشتر در دستگاه‌هایی مانند لپ تاب، تلفن هوشمند، تبلت و سایر لوازم الکترونیک کاربرد دارد. در سالهای اخیر استفاده از باتری‌های لیتیوم یون برای سیستم برق اضطراری یو پی اس مورد توجه قرار گرفته است. این نوع سیستم‌های ذخیره ساز مناسب استفاده در کاربردهای سنگین است و پشتیبانی مطلوبی را برای تامین انرژی دارد.

تفاوت باتری لیتیوم یون با سایر باتری‌های یو پی اس

همانطور که گفته شد باتری لیتیوم یون نوع جدیدی از باتری یو پی اس است که قابلیت اطمینان بالاتری را نسبت به سایر باتری‌های سنتی دارد. سلولی بودن این باتری باعث‌ می‌شود هر تک سلول برای مدیریت عملکرد به صورت جداگانه مورد بررسی قرار گیرد. سبک بودن این نوع باتری و اندازه کوچک آن دلیلی است که باعث‌ می‌شود قابل استفاده در هر فضایی باشد. به طور کل این نوع باتری یو پی اس دارای شارژدهی بالا با بیشترین سرعت است در نتیجه برای استفاده در دیتاسنتر و سیستم‌های اشتراک گذاری شبکه و کنترل فرآیند گزینه ای عالی است. از آنجایی که این باتری نسبت به سایر باتری‌ها گرمای کمتری تولید‌ می‌کند هزینه خنک کننده را برای شما کاهش‌ می‌دهد.

قیمت باتری لیتیوم یون

تغییراتی که در سیستم باتری لیتیوم یون به وجود آمده در سال‌های اخیر باعث کاهش هزینه‌های این نوع باتری گردیده است، اما همچنان نسبت به سایر باتری‌ها گران تر است. خرید باتری یو پی اس لیتیوم یون شاید در نگاه اول هزینه زیادی برای سیستم شما به وجود آورد اما عمر طولانی تر آن و برق دهی بیشتر در درازمدت این هزینه را جبران‌ می‌نماید.

باتری سیلور آلکالین

باتری سیلور آلکالین نوعی باتری است که بر اساس خواص قلیایی کار‌ می‌کند. این باتری از الکترولیت‌های قلیایی تشکیل شده است و کاربرد وسیعی در زندگی انسان دارد. این نوع باتری بیشتر از نوع باتری‌ها بدون امکان شارژ است یعنی یکبار مصرف هستند. باتری‌های آلکالین از نوع باتری‌های قلمی و نیمه قلمی که در بازار برای ابزاری همچون ساعت مورد استفاده قرار‌ می‌گیرد. این باتری‌ها در مجاورت مواد شیمیایی و طوبت دچار نشتی‌ می‌شوند و در مقابل دما نیز بسیار حساس هستند. در نتیجه بهتر است در مناطق مرطوب مورد استفاده قرار نگیرد، برای جلوگیری از سولفاته شدن و نشت نباید آن را رها کرد.

تفاوت باتری سیلور آلکالین با سایر باتری‌های یو پی اس

برخلاف سایر باتری‌های که با استفاده از خواص اسیدی انرژی برق را ذخیره‌ می‌کنند در این باتری با کمک محیط قلیایی انرژی تامین‌ می‌کند. در این نوع باتری انرژی بسیار بالاست و عملیات دشارژ باتری مرتب انجام‌ می‌شود.

قیمت باتری سیلور آلکالین

این نوع باتری با توجه به ابعاد و کاری که برای آن تعریف شده است قیمت‌های متفاوتی دارد.

انتخاب باتری یو پی اس

با توجه به آنچه گفته شد باتری‌های به کار گرفته شده در یو پی اس هر یک دارای مزایا و معایبی است که این مزایا و معایب جایگاه کاربرد آنها را مشخص‌ می‌کند. لازم است بدانید هر چه باتری یو پی اس از مواد مرغوب تری تولید شده باشد قیمت آن نیز بالاتر خواهد بود. از آنجایی که استفاده از این باطری برای سیستم یو پی اس بسیار حیاتی است توصیه‌ می‌کنیم همیشه به دنبال خرید بهترین باتری یو پی اس بازار باشید. قبل از خرید باطری یو پی اس استانداردهای جهانی آن را بشناسید و نیازهای دستگاه خود را تحمین بزنید. بهترین راه برای خرید باتری یو پی اس مشورت و راهنمایی گرفتن از متخصصین امر است. صنایع تکام با بیش از 30 سال سابق فعالیت در زمینه تامین انواع باتری یو پی اس آماده ارائه خدمات به شما عزیزان است.

تفاوت باتری‌ یو پی اس و باتری خودرو در چیست؟

لازم است بدانید که باتری یو پی اس و باتری ماشین با اینکه هر دو ممکن است از نوع سرب اسیدی باشند اما ماهیت کار آنها متفاوت است. از باتری خودرو برای تامین انرژی اولیه برای استارت زدن استفاده‌ می‌شود اما از باتری یو پی اس برای ذخیره سازی انرژی، در نتیجه باتری ماشین توانایی جایگزینی برای باتری یو پی اس را ندارد.

چه تفاوتی در انواع باتری یو پی اس وجود دارد؟

باتری‌های یو پی اس انواع مختلفی دارند که هریک دارای مزایا و معایبی هستند. بیشترین تفاوت آنها در حساسیت دمایی، میزان شارژدهی، طول عمر و قیمت است.

بهترین نوع باتری یو پی اس کدام است؟

با وجود اینکه هر باتری مزایا و معایبی دارد اما این معایب و مزایا با توجه به کاربرد آنها متفاوت خواهد بود در نتیجه‌ نمی‌توان گفت کدام باتری نوع یو پی اس بهتر است و کدام یک بدتر. ممکن است با توجه به کاربردی که دارد بدترین نوع در آن کار بهترین نوع باشد. لازم است بدانید بهترین نوع باتری یو پی اس سازگارترین آن با کار شماست.

خرید باتری یو پی اس از صنایع تکام

خرید باتری یو پی اس و تعویض به موقع آن یک کار الزامی است. اگر شما سیستم یو پی اس دارید سلامت باتری تضمین کننده سلامت کارکرد دستگاه یو پی اس شما خواهد بود. صنایع تکام به عنوان یکی از صنایع پیشرو در تامین انواع قطعات مرتبط در حوزه الکترونیک، مخابرات و کامپیوتر در ایران است که از سال 1368 با همکاری فارغ التحصیلان دانشگاه خواجه نصیر آغاز به کار نموده توانسته است تولیداتی با کیفیت به خصوص در زمینه محصولاتی همچون یوپی‌اس، شارژر، استابلایزر، اینورتر، رکتیفایر، منابع تغذیه، انواع یو پی اس آنلاین، لاین اینتراکتیو و باتری ... خدمات ارائه نماید. برای خرید یوپی اس و آگاهی از قیمت انواع باتری یوپی اس و دریافت مشاوره با مشاوران ما در تکام تماس بگیرید.