نوسانات برق یک مسئله رایج است. بنابراین، برای محافظت از وسایل برقی از نوسانات الکتریکی باید از یک تنظیم کننده ولتاژ استفاده کرد. یکی دیگر از راه های محافظت از دستگاه های الکتریکی، استفاده از یو پی اس برای جلوگیری از آسیب های ناشی از قطع برق است.

استابلایزر (تثبیت کننده ولتاژ ) چیست؟

تثبیت کننده ولتاژ برای حفاظت از وسایل الکتریکی در برابر نوسانات نامنظم ولتاژ  است. تثبیت کننده های ولتاژ، ولتاژ ورودی را با کمک یک موتور و یا یک ترانسفورماتور تنظیم می کنند تا با ولتاژ ورودی دستگاه مطابقت داشته باشد تا قسمت های ظریف موتور از خطرات الکتریکی در امان بمانند.    

تفاوت بین یو پی اسو استابلایزر

تفاوت بین سیستم یو پی اس و استابلایزر در کاربرد آن است. اولی یک منبع تغذیه بدون وقفه را برای جلوگیری از آسیب‌ها فراهم می‌کند، در حالی که دومی تضمین می‌کند که تجهیزات ولتاژ صحیح را دریافت می‌کنند. 

نکات مهم در خرید استابلایزر    

قبل از هر چیز باید در نظر داشته باشید که استابلایزر یک تجهیز ایمن بین دستگاه شما و منبع برق است. و عملکرد بدون مشکل مصرف کننده شما را تضمین و عمر کارکرد دستگاه شما را بهینه می کند.

درخرید  محصولات باید توجه لازم را داشته باشیم  تا دستگاهی با توجه به نیاز خریداری کنیم. 

اینورتر چیست؟

یک اینورتر ولتاژ DC را به ولتاژ AC تبدیل می کند. در بیشتر موارد، ولتاژ DC ورودی معمولا کمتر است در حالی که AC خروجی برابر با ولتاژ تغذیه شبکه 230 ولت میباشد. اینورتر ممکن است به عنوان تجهیزات مستقل برای کاربردهایی مانند انرژی خورشیدی یا برای کار به عنوان منبع تغذیه پشتیبان از باتری هایی که جداگانه شارژ می شوند ساخته شود.

تابلو برق چیست؟

تابلو برق اساسا یک جعبه توضیع برق  است که یک خط برق اصلی را به تجهیزات مختلف داخل خانه و یا شرکت متصل می کند و جریان های الکتریکی را در مدارهای مختلف داخلی توزیع می کند. 

قطع کننده مدار و فیوز تضمین می کند که در طول توزیع برق به مدارهای مختلف جریان اضافی وجود نداشته باشد.

چگونه می توانم قدرت برق اضطراری را دریافت کنم؟

برای تولید برق معمولی 230 ولت در شرایط اضطراری، دو راه دارید: می توانید یک ژنراتور با موتور خریداری کنید. موتور می تواند بنزین، گازوئیل یا پروپان بسوزاند. می توانید یک اینورتر بخرید و آن را از باتری خودرو یا باتری متصل به سیستم خورشیدی  که برای اینورتر خریداری کرده اید تغذیه کنید.و راه حل ساده تر استفاده از یو پی اس می باشد.

اینورترمخابراتی

اینورتر مخابراتی ولتاژ DC موجود در مراکز تلفن را به یک ولتاژ متناوب تک فاز و یا سه فاز به شکل سینوسی تبدیل می کند که به شبکه برق عمومی تزریق می شود و یا مستقیماً به شبکه داخلی برق رسانی می کند.

تفاوت بین یو پی اس و استابلایزر

یو پی اس

یو پی اس  دستگاهی است برای پشتیبانی از برق ، در اصل یک منبع تغذیه بدون وقفه است . زمانی که برق اصلی به طور معمول کار نمی کند و ولتاژ شبکه غیر قابل قبول است درسریعترین زمان ممکن پشتیبانی برق را فراهم می کند.

عملکرد یو پی اس

یک یو پی اس میتواند موارد زیر را بهبود داده و یا ازآسیب به دستگاه مصرف کننده جلوگیری کند.

1) حفاظت خاموش یا قطع برق

2)تثبیت ولتاژ

3)حفاظت از شکل موج

4)حفاظت از ولتاژ بالا یا پایین

5) حفاظت از هارمونیک شبکه برق

6) تثبیت فرکانس

7) حفاظت در برابر نویز

خرید یو پی اس

هر واحد مسکونی یا تجاری نیاز به پشتیبان برق دارد تا فعالیت‌های روزمره به راحتی و بدون وقفه انجام شود .انواع لوازم الکتریکی مانند: روشنایی ها ، کامپیوترها ، آسانسورها و تجهیزات صنعتی که با قطع شدن برق کارکرد این تجهیزات مختل میشود ،یو پی اس به عنوان راه حل مناسب برای پشتیبانی از این تجهیزات عمل می کند 


در هنگام خرید دستگاه یو پی اس باید به نکات زیر توجه کنیم :

1) انتخاب مناسب دستگاه :                                                                               

یو پی اس آفلاین یا آماده به کار می تواند مقرون به صرفه باشد و برای قطع برق کوتاه مناسب است اما با این حال یو پی اس لاین اینتراکتیو می تواند انتخاب بهتری باشد زیرا راندمان بهتری دارد و میتواند خرابی های جزئی برق را بدون استفاده از باتری اصلاح کند ، این یو پی اس ها می توانند برای مشاغل کوچک یا منازل به خوبی کار کنند.از طرف دیگر یو پی اس آنلاین انتخاب مناسب تری برای شرکت های بزرگ است که تجهیزات حساس استفاده می کند، زیرا می تواند برق بدون وقفه، تمیز و ثابت را بدون تاخیر تامین کند .  

 2) برق مورد نیاز و تنظیم اضافه بار :

ابتدا وسایلی که قرار است با یو پی اس کار کند را در نظر بگیرید ، به این ترتیب میزان توان مورد نیاز خود را خواهید داشت و سپس یو پی اس را انتخاب کنید. معمولا برای کارکرد بهتر 25 درصد توان بالاتر را در نظر بگیرید.

3) زمان برق دهی (بک آپ):

یو پی اس را بر اساس مدت زمان مورد نیاز جهت بک آپ خود انتخاب نمایید.

همچنین  تغییر وضعیت به استفاده از باتری در صورت قطع برق باید آنی  باشد تا دستگاه های متصل به یو پی اس، منبع تغذیه مداوم را دریافت کنند ، این امر به ویژه برای تجهیزات حساس مانند رایانه هایی که منبع تغذیه بدون وقفه برای جلوگیری از راه اندازی مجدد نیاز دارند ضروری است.       

جهت شارژ باتری های یو پی اس حتما تناسب شارژر و باتری را در دستگاه یو پی اس مد نظر قرار دهید.                            

باتری

باتری های یو پی اس به عنوان باتری های سیلد نیز شناخته می شوند . آنها معمولا با پلاستیک پلی پروپیلن مهر و موم می شوند تا از نشت اسید باتری جلوگیری شود ، آنها همچنین حاوی یک دریچه هستند که فشار گاز داخل باتری را در صورت افزایش بیش از حد آن آزاد کند.                     


انواع باتری های یو پی اس

سه نوع اصلی باتری یو پی س وجود دارد که هر کدام دارای قیمت ، طول عمر و نیاز های نگهداری متفاوتی هستند . 

1) باتری های یو پی اس سرب اسیدی :

این مدل قابل اعتماد و مقرون به صرفه برای سیستم یو پی اس هستند آنها مقدار زیادی فضای ذخیره سازی را با هزینه مناسب ارائه می دهند .از معایب آن سنگین بودن و نیاز به تعمیر و نگهداری بیشتر و عمر مفید کمتری نسبت به سایر مدل ها است.                                                               

2) باتری های یو پی اس نیکل کادمیوم :

این مدل هم انتخاب خوبی برای کاربردهای یو پی اس در مکان هایی با دمای محیط بسیار بالا هستند آنها عمر 20 ساله دارند و در برابر  تخلیه های عمیق بسیار مقاوم هستند . نقطه ضعف آنها قیمت آن هاست ، آنها همچنین حاوی مواد سمی هستند که برخی از نگرانی های ایمنی ا ایجاد می کند .

3) باتری های یو پی اس لیتیوم یون :

این مدل یکی از جدید ترین فناوری های باتری یو پی اس با چندین مزیت است . این باتریها می توانند در دمای بالا کار کنند ونیاز به خنک کننده کمتر و نگهداری کمتری از مدلهای دیگر دارند ، باتری های لیتیوم یونی در مقایسه با دیگر باتریها کوچک تر ، سبک تر هستند و زمان های شارژ سریع تری برای کارکرد طولانی تر دارند ، این باتری‌ها دارای قابلیت‌های نظارت داخلی برای حفظ سلامت باتری هستند که آنها را به انتخابی بسیار مطمئن برای جلوگیری از خرابی تبدیل می‌کند. فعلا تنها مشکل آنها قیمت اولیه بالا و ترکیب بندی از پیش تعریف شده می باشد.

بهترین باتری برای یو پی اس کدام است؟

باتری های سیلد با توجه به قیمت و در دسترس  بودن ، بهترین نوع برای استفاده در یو پی اس جهت اطمینان از تامین برق بی وقفه هستند.                 

آیا می توانیم گوشی را با یو پی اس شارژ کنیم؟

تا زمانی که مقدار بارو ضریب توان آن در محدوده توان یو پی اس باشد ، هر نوع باری امکان اتصال به یو پی اس را دارد. و مهم نیست چه نوع باری بر ups قرار دارد.