امروزه استفاده از یو پی اس در شبکه آی تی و سرورها اهمیت بسیاری پیدا کرده است. شرکت تکام به عنوان تولید کننده و تامین کننده انواع یو پی اس در ایران با ارائه بهترین یو پی اس مناسب کامپیوتر و شبکه آماده ارائه خدمات به شما عزیزان است. برای آشنایی بیشتر با اهمیت استفاده از یو پی اس مناسب برای رایانه در این مطلب با ما همراه باشید تا با اهمیت کاربرد یو پی اس برای کامپیوتر و‌ شبکه بیشتر آشنا شوید.


کاربرد‌ ‌‌یو پی اس

زندگی در عصر تکنولوژی مستلزم استفاده بی وقفه از برق است که با توجه به قطع ‌‌برق شهری استفاده از دستگاه های برق اضطراری  برای جلوگیری صدمات نرم افزاری وسخت افزاری الزامی است. یکی از ابزارهای کاربردی برای تامین برق بی وقفه در زمان قطعی برق استفاده از سیستم یوپی اس است. یو پی اس‌‌ها دستگاه‌‌های الکتریکی کارآمدی هستند که با تسهیل و تامین جریان برق از خاموشی بدون وقفه دستگاه‌‌ها که‌ می‌تواند به آنها صدمه وارد کند جلوگیری به عمل‌ می‌آورد. یوپی اس کاربردهای گوناگونی دارد که یکی از مهمترین آنها کاربرد در مصارف خانگی و اداری است که اصطلاحا به آنها یو پی اس اداری یا یو پی اس خانگی‌ می‌گویند. عملکرد بهترین یوپی اس خانگی به این صورت است که دستگاه UPS با توجه به دستگاهی که برای آن تهیه شده است ، برق شهری را دریافت کرده و پس از بهینه سازی آن، جریان و ولتاژ مناسب بدون کاستی یا نویز را جهت دستگاه مورد نظر تامین و بدین صورت از هر گونه نوسان شدیدی دراثر جریان ورود برق به دستگاه وارد آید جلوگیری می نماید.

دستگاه‌‌های بسیاری در مصارف خانگی و اداری به یوپی اس و باتری یو پی اس نیاز دارند که از مهمترین آنها‌ می‌توان به کامپیوترها اشاره نمود. زندگی در عصر تکنولوژی بدون کامپیوتر و رایانه‌‌ها و سیستم‌‌های هوشمند مرتبط با کامپیوترها امکان پذیر نیست . در سالهای اخیر با توجه به افزایش قطعی برق، تولید و عرضه دستگاه یوپی اس در ایران و خارج از کشور افزایش چشمگیری داشته است. صنایع تکام نیز به عنوان یکی از صنایع پیشرفته کشور با 30 سال سابقه در زمینه ساخت و توزیع انواع یو پی اس، اینورتر، استابلایزر، باطری یو پی اس و‌.‌‌.. توانسته بخشی از نیاز جامعه به این محصول کاربردی را مرتفع نماید.

اهمیت استفاده از یو پی اس 

همانطور که گفته شد پیشرفت تکنولوژی باعث گردید که بشر به سمت استفاده بیشتر از سیستم‌‌های هوشمند نظیر کامپیوتر و شبکه‌‌های کامپیوتری برای تسهیل انجام امور در کارخانجات، ادارات، سازمان ها، مراکز رفاهی، بیمارستانی و سایر مشاغل روی آورد. ‌‌ups‌‌ها یکی از ابزارهای انسان عصر تکنولوژی است که به عنوان منبع تغذیه برق اضطراری شناخته‌ می‌شود و باعث ایجاد ثبات در جریان برق و فرکانس‌‌ می‌شوند. استفاده از یو پی اس برای محافظت از سیستم‌‌های هوشمند که عمدتا شامل شبکه‌‌ها و کامپیوترهای مرتبط با آن‌ می‌شود امری الزامی است. توجه به این نکته ضروری است که استفاده نکردن از سیستم تغذیه بدون وقفه‌ می‌تواند در جریان نوسانات برق یا قطع برق شهری، آسیبی جبران ناپذیر به دستگاه‌‌های حساس وارد نماید و حتی موجب سوختن برخی از کامپیوتر‌‌ها و سخت افزارهای مرتبط با آن گردد. 


با خرید یو پی اس شما به آسانی‌ می‌تواند از سیستم هوشمند خود در برابر آسیب‌‌های جریانات برقی محافظت نمایید. علاوه بر خرید UPS انتخاب و خرید باطری یو پی اس مناسب نیز در زمره خریدهای مرتبط یا یوپی اس است که‌ می‌تواند در محافظت ار دستگاه‌‌های خانگی و داشتن سیستم برق بدون وقفه به شما کمک بسیاری نماید و مانع از خاموشی دستگاه‌‌ها در زمان قطع برق شهر شود.

استفاده از یو پی اس کامپیوتر پیش مقدمه‌ای ‌‌برای کاربرد یو پی اس در شبکه است. زمانی که استفاده از سیستم‌‌های هوشمند در یک خانه و اداره زیاد‌ می‌شود کامپیوترها و لوازم جانبی آنها به شبکه متصل‌ می‌شوند که لازم است در مقابل جریانات برق و قطعی آنها ایمن گردند. با توجه به اهمیت شبکه‌‌ها در ادارات و سازمان‌‌ها این سیستم ها از مهمترین بخش‌‌هایی هستند که لازم است در محافظت از آنها یو پی اس به کار گرفته شود. 


کاربرد یو پی اس در کامپیوتر

پس همانطور که گفته شد رایانه‌‌ها یکی از مهمترین ابزارهایی است که بشر امروزه با آنها سرو و کار دارد. بخش اعظمی از کارهای صنعتی، تجاری و اداری امروزه توسط کامپیوتر انجام‌ می‌شود که با توجه به کاربردی که دارد ابعاد و توان آن مشخص‌ می‌شود. برخی از شرکت‌‌ها با توجه به حجم وسیع دیتابیس خود لازم است از ابر رایانه‌‌ها استفاده کنند که این باعث‌ می‌شود در میزان برق مصرفی آنها نسبت به کامپیوترها و رایانه‌‌های کوچک تفاوت ایجاد نمیاد. 

کامپیوترها دستگاه‌‌های حساسی در مقابل نوسانات برق هستند و علاوه بر آن خاموشی ناگهانی در آنها‌ می‌تواند صدمات جبران ناپذیری به اطلاعات و برنامه‌‌های در حال اجرا وارد نماید. در نتیجه لازم است یک منبع تغذیه بی وقفه برای تامین برق اضطراری در آنها وجود داشته باشد تا علاوه بر کنترل برق وارده به دستگاه از خاموشی‌‌های بی مقدمه و ناگهانی در آنها جلوگیری به عمل آید. 

قطع شدن برق در کامپیوترها ممکن است باعث ری استارت شدن کامپیوتر گردد و این ری استارت نابهنگام باعث‌ می‌شود تمامی اطلاعات از روی رم پاک شود در نتیجه اسناد باز ذخیره نمی شوند و از بین‌ می‌روند و در یک چشم بهم زدن تمامی زحمات یک فرد‌ می‌تواند نابود شود. اطلاعاتی که برای برخی از افراد ممکن است حیاتی و غیر قابل بازگشت باشد. شاید بتوان گفت مهمترین راهکار برای محافظت از نوسانات برق در کامپیوترها همان یو پی اس‌‌ها هستند که با تثبیت ولتاژ از سیستم‌‌های کامپیوتری محافظت‌ می‌نمایند. یکی از مهمترین دلایل برای استفاده از یو پی اس‌‌های خانگی در کامپیوترها توانایی ذخیره برق آنها در باتری است که در هنگام خاموشی در کسری از ثانیه یا بدون وقفه منبع تغذیه رو از برق شهری به برق ذخیره شده در باتری تغییر‌ می‌دهند‌ ‌‌و مانع از خاموشی دستگاه‌ می‌شوند و در واقع به شما فرصت کافی برای ذخیره اطلاعات را پیش از تمام شدن شارژ باطری یوپی اس‌ می‌دهد. 

دستگاه یو پی اس همانطور که از نام انگلیسی آن پیداست (Uninterruptible power supply به معنی منبع تغذیه بدون وقفه) یک منبع برق اضطراری است که پیش از ورود جریان برق به کامپیوترها قرار‌ می‌گیرد و با گرفتن نوسانات و نویزهای برق شهری، ولتاژ را برای ورود به این دستگاه‌‌ها تسهیل‌ می‌کند. کامپیوتر‌‌ها در ادارات بخش اصلی شبکه‌‌ها هستند در نتیجه یو پی اس شبکه‌ می‌تواند در مصارف اداری محافظی بر آنها نیز باشد اما در مصارف خانگی لازم است که یو پی اس مناسب کامپیوتر به طور جدا خریداری شود.


اهمیت یو پی اس در شبکه 

پیش از پرداختن به کاربرد یو پی اس لازم است آشنایی اولیه با شبکه داشته باشیم تا بتوانیم دلیل اهمیت استفاده از یو پی اس را به عنوان محافظ برای آن بهتر درک نماییم. شبکه متشکل از دو یا چند کامپیوتر، دوربین مدار بسته، تلفن هوشمند، کنسول بازی و سایر دستگاه‌‌های الکترونیکی‌.‌‌..‌ می‌تواند باشد که برای تسهیل ارتباط میان آنها و اشتراک گذاری داده ها، نرم افزارها، اطلاعات و حتی سخت افزارها و لوازم جانبی کامپیوتر به یکدیگر ارتباط داده شده اند. این وسایل الکترونیکی به کمک روتر، سوییچ و انواع کابل به هم متصل‌ می‌شوند و تشکیل یک شبکه را‌ می‌دهند تا گردش اطلاعات، دسترسی به داده‌‌ها و سخت افزارها از هر جایی در این شبکه ممکن باشد. اولین شبکه در دهه 60 میلادی پا به عرصه گذاشت در نتیجه بیش از 60 سال از عمر شبکه‌ می‌گذرد و در این مدت شبکه‌‌ها پیشرفت چشمگیری داشته اند و بسیار بزرگتر از قبل شده اند.‌ ‌‌امروزه شما این شبکه‌‌ها را در هر مکانی ممکن است ببینید؛ در یک خانه هوشمند که تمامی وسایل با هم در ارتباط هستند، در یک کافی نت که سیستم‌‌های مختلف را به سیستم مرکزی متصل‌ می‌کنند، در یک شرکت با چندین طبقه یا در یک اداره و سازمان خصوصی و دولتی که تمامی کارمندان از طریق شبکه آن به اطلاعات و داده‌‌های روی شبکه سازمان دسترسی دارند. 


تمامی لوازم الکترونیکی مرتبط با این شبکه‌‌ها در مقابل تغییرات ولتاژ و فرکانس حساس هستند و کوچکترین تغییری منجر به ایجاد اختلال در ارتباط میان آنها و بروز مشکلاتی در دستگاه‌‌های متصل به شبکه‌ می‌شود در نتیجه لازم است که یک وسیله کاربردی برای محافظت از تغییرات ولتاژ و فرکانس وجود داشته باشد. یو پی اس‌‌ها دقیقا همان وسیله‌ای ‌‌هستند که مانند یک دروازه ورودی برای ولتاژ و فرکانس عمل‌ می‌کنند و پیش از ورود به شبکه آنها را چک‌ می‌کنند و در صورت اختلال، آنها را اصلاح‌ می‌نمایند. 


کاربرد یو پی اس در شبکه 

شبکه های شرکت ها، سازمان‌‌ها و ادارت امروزه اغلب  به شکل گسترده‌ای ‌‌از یوپی اس استفاده‌ می‌کنند. شبکه‌‌ها مملو از دستگاه‌‌های الکترونیکی حساس هستند که در صورت عدم وجود محافظ برق یا سیستم تغذیه برق اضطراری به آسانی دچار اختلال شده و از رده خارج‌ می‌شوند و این اختلال‌ می‌تواند منجر به اختلال در کل سیستم سازمانی شود. امروزه تمامی سازمان‌‌ها و ادارات و مجموعه‌‌هایی که از شبکه استفاده‌ می‌کنند به سیستم یو پی اس متصل هستند. سیستم هایکه در سالهای اخیر با قطع بی رویه برق مواجه شده اند، اگر به یو پی اس متصل نباشند،  آسیب‌‌های جدی را متحمل شده اند. 

افزایش قطعی برق و نوسانات برق شهری در سالهای اخیر باعث شده است که استفاده از یو پی اس در اتاق سرور شبکه برای حفظ اطلاعات و امنیت ضروری باشد. امروزه بسیاری از ادارات و سازمان‌‌های بزرگ که کار آنها با خدمات شبکه مرتبط است و از کامپیوترها و لوازم جانبی آنها مانند مودم، پرینتر، اسکنر و‌.‌‌.. استفاده‌ می‌کنند لازم است که با استفاده از دستگاه‌‌های یو پی اس تضمین امنیت اطلاعات شبکه و مهم تر از آن تجهیزات را که در مقابل نوسانات برق حساس هستند تضمین نمایند. 


در نتیجه خرید یو پی اس پس از راه اندازی شبکه در مجموعه تان اولین کاری است که باید انجام دهید. اغلب سازمان‌‌های ارائه دهنده خدمات راه اندازی شبکه، سرویس یو پی اس را نیز به عنوان خدمات ارائه‌ می‌دهند اما لازم است شما حتما از اپراتور نصب و راه اندازی شبکه مجموعه خود آن را تقاضا نمایید یا از شرکت‌‌های ارائه دهنده خدمات نصب و راه اندازی یو پی اس در این زمینه کمک بگیرید.


انواع یو پی اس‌‌های مناسب شبکه 

یو پی اس‌‌ها اونواع مختلفی دارند که بر اساس جنس و کاربرد دسته بندی‌ می‌شوند. مهمترین دسته بندی آنها بر اساس کارکرد است که در اینجا به طور اجمال به آنها اشاره‌ می‌نماییم تا شما با نوع کارکرد آنها آشنا شوید و راحتر بتوانید برای انتخاب تصمیم گیری کنید. 

به طور کل یو پی اس‌‌هایی که برای محافظت از دیتاسنترها، تجهیزات مخابراتی، تجهیزات پزشکی، دوربین‌‌های مداربسته، تجهیزات جابه جایی و‌.‌‌.. استفاده‌ می‌شوند در سه دسته یو پی اس آفلاین(آماده بکار)، یو پی اس لاین اینتراکتیو(اثر متقابل) و یو پی اس آنلاین (دبل کانورژن) دسته بندی‌ می‌شوند. شما با توجه به نوع کارکرد‌ می‌توانید از شرکت‌‌های تولید و نصب یو پی اس، سیستم برق اضطراری مورد نظر خود را تهیه نمایید.

انواع یو پی اس‌‌های مناسب شبکه


یو پی اس آفلاین(آماده بکار) 

یو پی اس‌‌های آفلاین اغلب برای دستگاه‌‌هایی مورد استفاده قرار‌ می‌گیرند که منبع انرژی آنها سیستم برق شهری است. یوپی اس آفلاین که به آن آماده به کار نیز‌ می‌گویند زمانی که برق شهری قطع شود، برق مورد نیاز دستگاه را تامین‌ می‌کند. این نوع یو پی اس را‌ می‌توان ارزان ترین نوع آنها در نظر گرفت .


یو پی اس لاین اینتراکتیو(اثر متقابل) 

نوع دیگری از یو پی اس‌‌های با عنوان لاین اینتراکتیو شناخته‌ می‌شوند که همیشه روشن هستند و با یک باطری ups که با جریان برق شهری شارژ‌ می‌شود در زمان قطعی برق، برق مورد نیاز تجهیزات را تامین‌ می‌کند. از سیستم تغذیه لاین اینتر اکتیو اغلب در تجهیزات شبکه استفاده‌ می‌شود. 

یو پی اس لاین اینتراکتیو(اثر متقابل)


یو پی اس آنلاین (دبل کانورژن) 

شاید بتوان یو پی اس‌‌های آنلاین را بهترین نوع یو پی اس دانست که علاوه بر تامین برق در هنگام قطعی برق، ولتاژ خروجی را نیز متناسب با نیاز دستگاه بهینه سازی‌ می‌کند. این نوع یو پی اس خروجی مطمئنی را در اختیار شما‌ می‌گذارد که‌ می‌تواند خیالتان را از جهت دستگاه متصل به آن در جریان نوسانات برقی و خرابی برق شهری راحت نماید.

یو پی اس آنلاین (دبل کانورژن)


کاربرد باتری یو پی اس 

همانطور که گفته شد برخی از یو پی اس‌‌ها دارای باتری هستند تا در زمان قطعی برق بتوانند برق مورد نیاز مجموعه را تا زمان بازگشت مجدد برق تامین نمایند. این باتری‌‌ها با اتصال به برق شهری شارژ‌ می‌شوند و به محض اختلال یا قطعی در جریان برق شهری به عنوان منبع تغذیه برق مورد استفاده قرار‌ می‌گیرند، در واقع این باتری‌‌ها منبع تغذیه برق اضطراری هستند که بر روی برخی از یو پی اس‌‌ها قرار دارند. باتری یوپی اس (باطری یو پی اس) در شبکه به کامپیوترها، پرینتر، مودم، سرور و به طور کل تمامی جزای شبکه این امکان را‌ می‌دهد که در زمان قطعی برق روشن باشند و به کار خود ادامه دهند. انتخاب یو پی اس مناسب کامپیوتر

رایانه‌‌ها تعداد زیادی مدار الکتریکی دارد که منبع تغذیه آنها برق است و اغلب توسط برق شهری انرژی مورد نیاز آنها تامین‌ می‌شود. سخت افزارهای کامپیوتر، مدارها و قطعات الکتریکی آن در مقابل نوسانات برق حساسیت بالایی دارند و ممکن است به سرعت تحت تاثیر اختلال جریانات برق قرار گیرند. پس خرید یک یو پی اس مناسب برای کامپیوتر‌‌ها امری الزامی است.


اغلب به عنوان بهترین‌ ‌‌یو پی اس‌‌های خانگی‌ ‌‌یو پی اس آفلاین پیشنهاد‌ می‌شود که نسبت به سایر یو پی اس‌‌ها ارزان قیمت‌‌‌تر هستند اما به طور کل بهتر است با توجه به توان مورد نیاز دستگاه مورد نیاز خود اقدام به انتخاب دستگاه یو پی اس نمایید. انتخاب دستگاه‌‌های یو پی اس باطری دار و خرید باطری UPS، با توجه به قیمت یو پی اس گزینه اول شما باید باشد، اگر بتوانید اقدام به خرید دستگاه یوپی اس همراه با‌ ‌‌باتری upsنمایید با توجه به اینکه قیمت آنها نسبت به انواع آفلاین و لاین اینتر اکتیو بیشتر است‌ می‌توانید ضمانت بیشتری برای سلامت دستگاه یو پی اس خود ایجاد نمایید.‌ ‌‌

بهتر است در هنگام خرید این نکات را مورد توجه داشته باشید

  • توجه به تکنولوژی دستگاه
  • نوع یو پی اس مورد نظر
  • تعداد فاز دستگاه مورد نظر
  • میزان مصرف برق دستگاه
  • انتخاب باتری با توجه به میزان قطعی برق
  • محل قرار گیری دستگاه یو پی اس
  • مشخصات فیزیکی 
  • و‌.‌‌.. 


قیمت انواع یو پی اس

به طور کل قیمت یو پی اس گزینه‌ای ‌‌است که دست افراد را در هنگام انتخاب بسته است. لازم است شما الویت‌‌های خود در میزان حفاظت از کامپیوتر و سایر دستگاه‌‌های مورد نظر مشخص نمایید آنگاه به انتخاب یکی از انواع یو پی اس بپردازید. قیمت ups اغلب بر اساس کارکرد و توان آنها برآورد‌ می‌شود. قیمت یو پی اس آنلاین و قیمت یو پی اس لاین اینتراکتیو نسبت به قیمت یو پی اس آفلاین بالاتر است. قیمت باطری ups نیز با توجه به میزان برقی که‌ می‌توان ذخیره نمایید متفاوت است. در کل قیمت انواع یو پی اس با توجه به میزان ولتاژی که‌ می‌توانند ساپورت کند متفاوت خواهد بود. خرید یو پی اس کامپیوتر از صنایع تکام

گروه تولیدی صنعتی تکام یکی از شرکت‌‌های تولید کننده انواع یو پی اس درایران به خصوص یو پی اس مناسب کامپیوترهای خانگی و شرکتی است. این شرکت محصولات خود را بر پایه دانش و فناوری روز جهان با بهره گیری از 33 سال تجربه تولید وعرضه‌ می‌نماید به همین دلیل تکام برای خرید انواع یو پی اس کامپیوتر یکی از بهترین گزینه‌‌های پیش روی شما خواهد بود. تکام در زمینه تولید انواع یو پی اس آنلاین، لاین اینتراکتیو، استبلایزر، اینورتر، رکتیفایر و انواع باتری متناسب با نیاز مجموعه‌‌ها فعالیت دارد وآماده ارائه خدمات است. محصولات تکام مطابق با استاندارد ملی و استانداردهای جهانی تولید و عرضه‌ می‌شود و شما‌ می‌توانید در صورت خرید محصولات این شرکت از خدمات پس از فروش آن که شامل گارانتی، نصب و راه اندازی، تعمیرات و‌.‌‌..‌ می‌شود استفاده نمایید. برای آگاهی از قیمت انواع یوپی اس و دریافت مشاوره همین حالا با مشاوران ما در تکام تماس بگیرید.