در سالهای اخیر استفاده از یو پی اس (منبع تغذیه برق بدون وقفه یا سیستم قدرت بدون وقفه) به عنوان ابزاری محافظتی برای انواع دستگاه‌های الکترونیکی و مخابراتی در حوزه‌های مختلف بسیار فراگیر شده است. با توجه به تفاوت‌های یو پی اس آنلاین و لاین اینتر اکتیو و سردرگمی متقاضیان برای انتخاب در میان این دو سیستم تغذیه برق اضطراری  در این مقاله قصد داریم شما را با یو پی اس آنلاین و لاین اینتر اکتیو آشنا نماییم و تفاوت‌های آن‌ها را به صورت جزیی تر بررسی کنیم تا شما عزیزان بتوانید مطابق با نیازمندی مجموعه خود تصمیم بگیرید و برای خرید یو پی اس آنلاین یا یو پی اس لاین اینتر اکتیو از شرکت‌های معتبر سازنده و ارائه کننده خدمات نصب و راه اندازی انواع یو پی اس و لوازم جانبی آنها اقدام نمایید. 

یو پی اس آنلاین و لاین اینتر اکتیو چه تفاوت هایی دارند؟


انواع یو پی اس 

 یو پی اس (UPS) که مخفف شده کلمات Uninterruptible power supply به معنی منبع تغذیه بدون وقفه است در ابعاد مختلف با کارکردهای متفاوت طراحی شده است. این محصول کاربردی با توجه به نوع کارکردی که برای دستگاه‌های مختلف دارند و قابلیت محافظت از یک کامپیوتر شخصی گرفته تا شبکه یک سازمان بزرگ چند ده طبقه یا حتی تامین انرژی برق یک بیمارستان یا فرودگاه در زمان خاموشی  را بر اساس توان تعریف شده برای آنها دارند. کوچکترین یو پی اس‌ها با چند میلی آمپر کار‌ می‌کنند و بزرگترین آنها با توان‌های مگا واتی طراحی و تولید شده اند که توانایی تامین برق یک شهر را در جریان قطعی برق به وجود‌ می‌آورد.

به طور کل یوپی اس در سه دسته یو پی اس آفلاین، یو پی اس لاین اینتر اکتیو و یوپی اس آنلاین طبقه بندی‌ می‌شوند که این سه دسته خود نیز بر اساس توان و میزان انرژی که‌ می‌توانند ذخیره کننده به دسته‌های دیگری تقسیم‌ می‌شوند. 

یو پی اس آفلاین 

یو پی اس آفلاین یا آماده به کار به عنوان ساده ترین و ارزان ترین یو پی اس‌های بازار شناخته‌ می‌شود . این یو پی اس ها کیفیت پایین برای محافظت از دستگاه‌ها دارند، ولی در زمان خاموشی میتوانند وظیفه تامین برق را به عهده بگیرند. این یو پی اس در حالت عادی جریان برق شهر را هدایت‌ می‌کنند و از دستگاه‌ها در برابر ولتاژهای بالا محافظت‌ می‌کند. یو پی اس‌های افلاین برق را دریافت کرده و با تغییر جریان DC به جریان AC آن را به دستگاه مورد نظر انتقال‌ می‌دهد. 

اغلب یو پی اس‌های زیر 1 کیلو ولت آمپر از نوع آفلاین هستند که به آنها یوپی اس کشیک انفعالی نیز‌ می‌گویند. از این نوع یو پی اس بیشتر در دستگاه‌های خانگی و سیستمهای کامپیوتری غیر حساس استفاده‌ می‌شود که به برق شهری وصل هستند و در زمان قطع برق بلافاصله وارد مدار شده و برق مورد نیاز دستگاه‌های مصرف کننده را تامین‌ می‌کند به همین دلیل به آن منبع تغذیه بدون وقفه آماده به کار‌ می‌گویند. 

بازه توانی که یو پی اس‌های آفلاین یا آماده به کار تولید‌ می‌شوند بین 100 وات تا 3 هزار ولت آمپر است و عموما با شکل موج شبه سینوسی عرضه می شوند.


یو پی اس لاین اینتر اکتیو


برای بسیاری سوال است که یو پی اس لاین اینتراکتیو چیست و چگونه کار‌ می‌کند؟ یو پی اس لاین اینتر اکتیو (UPS Line Interactive) که با نام خط تعامی نیز شناخته‌ می‌شود نمونه پیشرفته تر یو پی اس‌های آفلاین یا همان آماده به کار است. یو پی اس های لاین اینتر اکتیو برای تثبیت ولتاژ خروجی از یک ترانسفورماتور برای افزایش و کاهش ولتاژ استفاده‌ می‌کنند و در هنگام قطع برق از باتری خود به عنوان منبع تغذیه برق دستگاه‌های متصل به آن استفاده‌ می‌کند. این نوع یو پی اس هنگامی که برق ورودی به طور معمول کار‌ می‌کند در حال تبدیل جریان AC به DC برای شارژ باتری است و زمانی که برق به هر دلیلی قطع شود با یک سوییچ فوق سریع در ابعاد زمانی کمتر از 4 صدم ثانیه منبع تغذیه را از برق شهری به باتری یو پی اس تغییر‌ می‌دهد و مانع از خاموشی ناگهانی دستگاه‌ها‌ می‌شود. این نوع یو پی اس اغلب برای سامانه‌های کامپیوتری، دستگاه‌های چاپگر، تامین روشنایی و ... استفاده‌ می‌شود و به شما فرصت کافی برای ذخیره داده‌های اطلاعاتی در برنامه‌های درحال اجرا را در هنگام قطعی برق‌ می‌دهد. 

به طور کل استفاده از این نوع یو پی اس بیشتر مناسب محیط هایی است که نوسانات برقی کمتری دارند زیرا بهینه سازی و نویز گیری آن نسبت به نوع آفلاین پیشرفت چشمگیری ندارد و همچنن برای دستگاه‌های بسیار حساس به نوسانات ولتاژ مناسب نیست.  UPS لاین اینتر اکتیو با بهره گیری از استابلایزر‌ می‌تواند تا حدودی نوسانات و نویزهای برق شهری را کاهش دهد اما قطعا در حد یو پی اس‌های آنلاین برای ایجاد یک جریان یکنواخت عاری از نوسان و نویز نخواهد بود. یوپی اس لاین اینتر اکتیو در مصارف خانگی کاربرد بیشتری دارد و غالبا از آنها‌ می‌توان در دستگاه هایی که وقفه چند میلی ثانیه ای اختلالی در آنها به وجود نمی آورد استفاده کرد.

 

بازه توانی که یو پی اس‌های لاین اینتر اکتیو تولید‌ می‌شوند بین 650 وات تا 10 هزار ولت آمپر است.  

یو پی اس لاین اینتر اکتیو


یو پی اس آنلاین 

نوع دیگری از یو پی اس وجود دارد که پیشرفته ترین حالت محافظت را برای کنترل جریان ولتاژ برق و تامین برق در زمان قطعی آن به وجود‌ می‌آورند. دستگاه برق اضطراری آنلاین از کیفیت و حساسیت بالایی برخوردار هستند و جریان برق را پس از ورود به خود از هر گونه نوسانی و نویزی پاکسازی‌ می‌کنند و جریان اصلاح شده را به دستگاه‌های متصل انتقال‌ می‌دهد. این نوع دستگاه دارای مداری مجهز به پردازنده ای قوی برای سنجش ولتاژ جریان برق است که همواره جریان برق را کنترل‌ می‌کند. یوپی اس آنلاین علاوه بر جلوگیری از نوسانات برقی در هنگام خاموشی با کمک انرژی که در باتری یوپی اس ذخیره شده است به ادامه فعالیت دستگاه‌های متصل به آن کمک‌ می‌کند. این نوع سیستم تغذیه برق اضطراری در زمان قطع شدن برق اصلی از یک اینورتر برای تامین برق AC استفاده‌ می‌کند. 

در سیستم منبع تغذیه بی وقفه آنلاین پس از قطع شدن برق، شارژ باطری یو پی اس متوقف شده و باطری ups به عنوان منبع انرژی وارد مدار شده و مورد استفاده قرار‌ می‌گیرد. این دستگاه در حالت عادی همیشه روشن است و جریان را بهینه سازی‌ می‌کند و در صورت قطعی در کمتر از یک صدم ثانیه منبع تامین انرژی را تغییر‌ می‌دهد و برق دستگاه‌های متصل به آن را که ممکن تمامی تجهیزات یک شهر باشد را تامین‌ می‌کند. از یو پی اس آنلاین بیشتر در محیط‌های استفاده‌ می‌شود که دستگاه‌های حساسی نظیر تجهیزات پزشکی قرار دارد یا در کارخانجات و سازمان هایی که لازم است همواره دستگاه‌های آنها در حال فعالیت باشند زیرا قطعی برق در این مکان‌ها‌ می‌تواند منجر به ضررهای جانی و مالی بسیار بزرگی شود. 

پس بر طبق آنچه که گفته شد سیستم یو پی اس آنلاین بیشتر در مراکز پزشکی، دیتاسنترها و مراکز کامپیوتر، مراکز نظامی، مراکز مخابراتی، بانک‌ها و مراکز مالی، دانشگاه ها، کارخانجات و آزمایشگاه هایی که تجهیزات گران قیمتی دارند به کار گرفته‌ می‌شود. یو پی اس‌های آنلاین را‌ می‌توان گران ترین یو پی اس‌های عرضه شده معرفی کرد که در ابعاد بزرگ توانایی تامین برق یک شهر را در زمان خاموشی دارند. 


از آنجایی که مهمترین یو پی اس‌های کاربردی در حال حاضر یو پی اس لاین اینتر اکتیو و یوپی اس آنلاین است در ادامه به بیان تفاوت‌های این دو یو پی اس پرکاربرد در مجموعه‌ها و مشاغل مختلف‌ می‌پردازیم تا کسانی که به دنبال خرید یوپی اس و خرید باطری هستند بتوانند انتخاب مناسبی داشته باشند.


یو پی اس آنلاین


تفاوت یوپی اس آنلاین و لاین اینتراکتیو 

اغلب کسانی که به دنبال خرید یو پی اس هستند یا این سوال مواجه اند که یو پی اس آنلاین بخریم یا یوپی اس لاین اینتر اکتیو؟ شناخت این دو یو پی اس و تفاوت‌های آنها‌ می‌تواند به شما در خرید یو پی اس کمک زیادی نماید. توجه داشته باشید که تمامی مطالبی که در اینترنت درباره دستگاه‌های یو پی اس‌ می‌خوانید هرگز جای مشاوره با یک متخصص را برای شما نخواهد گرفت بهتر است قبل از انتخاب دستگاه مورد نظرتان علاوه بر خواندن این محتوا از مشاوره و راهنمایی افراد کاربلد با ارائه مشخصات مجموعه ای که به دنبال سیستم برق اضطراری برای آن هستید بهره ببرید. 


برای شناخت بهتر تفاوت‌های UPS online و UPS Line Interactive در ادامه مطلب با ما همراه باشید.


استفاده از یو پی اس در عصر حاضر برای تضمین ولتاژ برق تنها چاره برای مجموعه هایی است که نیازمند منبع تغذیه برق بدون وقف هستند و لازم است همواره به جریان برق متصل باشند. قطعی برق در مراکزی همچون بیمارستان ها، مراکز مخابراتی، فرودگاه ها، مراکز نظامی، قطارهای شهری و ... تنها یک اختلال مقطعی به وجود نمی آورد و قطع جریان برق‌ می‌تواند باعث بروز مشکلاتی در مقیاس بزرگ مانند اختلال در فرود هواپیماها، خاموشی اتاق عمل در حین جراحی، از کار افتادن متروهای شهری و .... شود که ضررهای بی شمار جانی و مالی در طیف گسترده را به وجود‌ می‌آورد. ما اینکه در کجا از کدام یو پی اس باید استفاده نمود چیزی است که نیاز به تخصص و کمی مطالعه دارد.

یکی از مهمترین تفاوت‌های میان منبع تغذیه آنلاین که مهمترین و گران ترین سیستم برق اضطراری است با نوع لاین اینتر اکتیو این است که در این سیستم یکسو کننده‌ها همیشه فعال هستند و جریان متناوب ورودی را به جریان مستقیم تبدیل‌ می‌کند و آنگاه در خروجی دستگاه دوباره جریان را مطابق با نیاز دستگاه هدف به جریان متاوب تبدیل‌ می‌کند. هدف اصلی این سیستم جلوگیری از کاهش و افزایش شدت ولتاژ برق وارده به دستگاه‌های هدف است. این نوع یو پی اس، بیشتر برای دستگاه هایی که دارای مدارهای حساسی در برابر جریانات ناگهانی دارند استفاده‌ می‌شوند، دستگاه هایی که در صنایع بزرگ و مراکز درمانی به کار گرفته‌ می‌شوند. 

دستگاه‌های آنلاین از وارد شدن هر گونه آسیبی در برابر جریانات ناپایدار برقی و قطعی آن دستگاه شما را مصون نگه‌ می‌دارد.

اما در سیستم لاین اینتر اکتیو برخلاف سیستم آنلاین که تداوم جریان بدون نویز اهمیت دارد، قطع نشدن برق مهمتر است. در این سیستم عملا جریان برق به صورت مستقیم وارد دستگاه هدف‌ می‌شود و نویزگیری و جلوگیری از نوسانات الویت سیستم نیست بلکه خاموش نشدن دستگاه‌های متصل در هنگام خاموشی هدف اصلی اینگونه UPS‌ها است.  لاین اینتر اکتیوها در هنگام قطع جریان برق به سرعت وارد عمل‌ می‌شوند و اجازه نمی دهد که این قطعی را مجموعه احساس کند. اغلب این دستگاه‌ها مناسب استفاده در تجهیزاتی هستند که اختلال یا قطعی چند صدم ثانیه ای برق اختلالی در آنها به وجود نیاورد مانند اغلب دستگاه‌های الکتریکی موجود در منازل که نیاز کمتری به یکنواخت سازی جریان برق دارند. 


یا این حال در هنگام انتخاب برای برخی مزایای UPS تعاملی خطی بیشتر از مزایای UPS آفلاین به چشم‌ می‌آید.که در اینجا به چند مورد اشاره‌ می‌نماییم. 


مزایای ups لاین اینتر اکتیو (تعاملی خطی) 

 یکی از مهمترین دلایلی که سیستم یو پی اس لاین اینتر اکتیو بیشتر مورد توجه قرار‌ می‌گیرد قیمت مناسب آن نسبت به قیمت یو پی اس آنلاین است. قطعا همه به دنبال یک وسیله کاملا کاربردی هستند اما لاین اینتر اکتیو مطابق با نیازمندی‌های مردم طراحی و تولید‌ می‌شود. این سیستم‌ می‌تواند تا 98 درصد راندمان جریان برق شهری را بی کم و کاست ارائه نماید. نکته مهم بعدی در لاین اینتر اکتیوها بار حرارتی کمتر آن نسبت به نوع آنلاین است. این دستگاه یه دلیل اینکه الزاما همیشه روشن نیست نسبت به سایر نمونه‌ها بار حرارتی کمتری ایجاد‌ می‌کنند و نیاز به فن برای خنک شدن ندارد. قطعات کمتر این دستگاه به شما کمک می کند در دمای عملیاتی پایین عمر طولای تری داشته باشید. قیمت یو پی اس لاین اینتر اکتیو نسبت به قیمت یو پی اس آفلاین بیشتر است اما در برابر قیمت نوع آنلاین ارزان تر محسوب‌ می‌شود. شما لازم است با توجه به نیازهای مجموعه  خود و توانایی مالی که دارید اقدام به خرید یو پی اس با توجه به قیمت ups  نمایید. 

قیمت انواع یو پی اس

به طور کل خرید upsاز الویت‌های مشاغل حساس است با این حال قیمت یو پی اس گزینه ای است که دست افراد را در هنگام انتخاب‌ می‌بندد. از خریدهای الزامی مرتبط با یو پی اس‌ می‌توان به خرید باتری، خرید یو پی اس کامپیوتر و ... اشاره نمود. برای خرید لازم است شما ابتدا الویت‌های خود در کاربرد دستگاه مورد نظر را مشخص کنید آنگاه به انتخاب یکی از انواع یو پی اس بپردازید. قیمت ups‌ ها بر اساس کارکرد و توان آنها و نوعی که دارند مشخص‌ می‌شود. قیمت باطری ups نیز با توجه به میزان برقی که ذخیره‌ می‌کند متفاوت خواهد بود. به طور کلی سعی کنید در هنگام خرید الویت را بر قیمت نگذارید و توانایی و کارکرد یو پی اس برایتان الویت داشته باشد. 


خرید یو پی اس آنلاین و اینتر اکتیو از صنایع تولیدی تکام

صنایع تولیدی تکام به عنوان یکی از شرکت‌های پیشتاز در امر تولید انواع یو پی اس در ایران شناخته‌ می‌شود که در طول بیش از سی سال فعالیت خود توانسته است محصولاتی کاربردی مطابق با نیاز روز جامعه تولید و عرضه نماید. این شرکت از سال 1368 توسط جمعی از دانش آموختگان دانشگاه فنی و مهندسی خواجه نصرالدین طوسی راه اندازی گردید و توانست در زمینه تولید انواع یو پی اس آنلاین، لاین اینتراکتیو، استبلایزر، اینورتر، رکتیفایر و انواع باتری متناسب با نیاز مجموعه‌های مختلف صنعتی، اداری، رفاهی و ... قدم‌های مثبتی بردارد. محصولات تکام دارای استانداردهای جهانی تولید انواع لوازم الکترونیکی مرتبط با سیستم تغذیه  است و شما عزیزان‌ می‌توانید با خیالی راحت از محصولات این شرکت با بهره گیری از خدمات آن استفاده نمایید.برای آگاهی از قیمت انواع یوپی اس و دریافت مشاوره برای خرید همین حالا با مشاوران ما در تکام تماس بگیرید. 


صنایع تولیدی تکام